Oznaczenia przewodów i kabli elektrycznych

Instalacja elektryczna jest niezbędnym elementem każdego budynku, a podstawą każdej takiej instalacji są przewody elektryczne.

 

Co to jest przewód elektryczny?

Przewód przewodzi prąd elektryczny i łączy źródła zasilania z odbiornikami energii elektrycznej. Podstawowym elementem przewodu jest żyła miedziana. Dzięki temu, że znamionowe przekroje poprzeczne żył wahają się od 0,2 do 500 mm², możliwe jest dobranie przewodu optymalnego dla spodziewanego obciążenia. Ze względu na budowę żyły, przewody dzielimy na sztywne i giętkie. Ze względu na ilość żył wyróżnia się przewody jednożyłowe i wielożyłowe. Występują przewody bez izolacji i z izolacją, przy czym izolacje te charakteryzują się różnymi właściwościami w zależności od przeznaczenia przewodu. Głównym zadaniem izolacji jest ochrona przed porażeniem elektrycznym. Poza tym izolacje zapewniają odporność na takie czynniki jak np. temperatura czy wilgotność powietrza. Produkcja przewodów, odbywa się w oparciu o zharmonizowane normy europejskie (EN), krajowe normy (PN) oraz własne normy zakładowe (ZN).

 

Na rynku znajduje się wiele rodzajów przewodów, które mają różne zastosowania, parametry techniczne itp. i tak rozróżniamy:

DY – przewody jednożyłowe sztywne do układania na stałe w rurach instalacyjnych, zarówno naściennych, jak i podtynkowych. Wyłącznie do układów sygnalizacyjnych i sterowniczych np. połączenie dwóch łączników w układzie schodowym. Inne zastosowanie to wewnętrzne połączenia urządzeń np. opraw oświetleniowych. Produkowane są na napięcia 300/500V oraz 450/750V.

LG – Przewody jednożyłowe giętkie do układania na stałe. Stosowane powszechnie we wszystkich rodzajach szaf sterowniczych, rozdzielniach automatyki itp., w miejscach gdzie koniecznym jest zastosowanie wielu krótkich odcinków i gdzie warunki układania wymagają zaginania przewodów na małych promieniach. Napięcie znamionowe 300/500V oraz 450/750V 

YDY – grupa przewodów sztywnych wielożyłowych: okrągłych (YDY) i płaskich (YDYp), przewody są układane na stałe, bezpośrednio pod tynkiem lub na tynku jak również w rurach elektroinstalacyjnych. Wykorzystywane głównie do podłączenie wszelkiego rodzaju osprzętu elektroinstalacyjnego. Znajdują także zastosowanie w połączeniach wewnętrznych urządzeń energetycznych. Wykonywane są zarówno na napięcia 300/500V, jak i 450/750V.

OMY – grupa przewodów giętkich wielożyłowych: okrągłych (OMY) i płaskich (OMYp), wykonywane na napięcia 300/300V. Ta grupa przewodów, ma zastosowanie do przyłączania niewielkich ruchomych i przenośnych urządzeń, takich jak sprzęt biurowy, drobny sprzęt gospodarstwa domowego, niewielkie urządzenia warsztatowe np. wiertarka, szlifierka kątowa itp.

OWY – przewody giętkie wielożyłowe, wykonywane w odmianach okrągłe (OWY) i płaskie (OWYp) na napięcia 300/500V. Przewody tej grupy są stosowane do zasilania urządzeń ruchomych i przenośnych, w średnich warunkach pracy (np. pralki, lodówki). Także do urządzeń grzewczych, pod warunkiem, że nie ma niebezpieczeństwa zetknięcia z wysoką temperaturą urządzenia.

YKY – Kable energetyczne 0,6/1kV. Przeznaczone do układania na stałe, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń lub budynków, w powietrzu, bezpośrednio w ziemi a także w obudowach betonowych. Odporne na promieniowanie UV. Służą głównie do dostarczania energii elektrycznej do pomieszczeń i budynków.

Dla prawidłowego rozpoznania, normy określają znakowanie przewodów, które przedstawiamy poniżej.
Oznaczenia przewodów nieobjętych normą zharmonizowaną:

 

Oznaczenia przewodów objętych normą zharmonizowaną wg DIN VDE 0281/DIN VDE 0282/DIN VDE 0292:

 

Poniżej przedstawiamy unijne odpowiedniki polskich oznaczeń najbardziej popularnych przewodów: